Adana’da Festival Havası

0
107
Adana'da Festival Havası

“Dünya bir mutfaksa başkenti Adana’dır.”

Akdeniz Bölgesinin ve Türkiye’nin en güzel ve özel şehirlerinden birisi olan Adana, festivalleri ile hepimizin dikkatini çekmeye devam ediyor. M.Ö.1650 yıllarında yazılan Boğazköy metinlerinde (Hitit tableti) adı ‘Uru Adania’ olarak geçen Adana, önemli bir ticaret merkezi olan İpek Yolu’nun üzerinde bulunmakta, sahip olduğu Ceyhan ve Seyhan Nehri ile de önemini daha da artırmaktadır.

Adana hakkında anlatılması gereken çok fazla şey var lâkin bu sayımızda sizlere Ekim ayındaki meşhur festivallerinden, ünlülerinden, yemeklerinden, tarihi yerlerinden ve İstanbul’daki restoranlardan kısaca bahsedeceğiz.

Ve Nisan ayındaki Portakal Çiçeği Festivali’nde orada olacağız!

ADANA FİLM FESTİVALİ – ALTIN KOZA ÖDÜLLERİ

Çukurova’nın pamuğunu temsilen adlandırılan ‘Altın Koza Film Festivali’ ilk defa 1969 yılında yapılmıştır. ‘Kuyu’ En İyi Film, Metin Erksan En İyi Yönetmen, Fatma Girik En İyi Kadın Oyuncu ve Yılmaz Güney En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. 1998’deki Adana depremi yüzünden ülkemizde yas ilân edilmiş ve ödül töreni gerçekleştirilememiştir. Büyükşehir Belediyesi de duyarsız kalmayarak festivalin bütün bütçesini depremzedeler için kullanmıştır.

Ülkemizin en önemli kültür etkinliklerinden biri olan Altın Koza Film Festivali, bu sene Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde 25. Ödül törenini gerçekleştirdi. Burcu Esmersoy ve Cem Karayel’in sunduğu gecede En İyi Film Ödülü ‘Sibel’, En İyi Yönetmen Ödülü Tolga Karaçelik, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Damla Sönmez, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Caner Şahin ve Yiğit Ege Yazar, Jüri Özel Ödülü ‘İçerdekiler’ Hüseyin Karabey’e verildi. Ödül töreninin en üzücü olayı şüphesiz, Emek ödülünü almak için Adana’ya gelen oyuncu Yakup Avru’nun kalp krizi geçirerek hayata veda etmesi idi, kendisini buradan saygıyla anıyoruz.

ADANALI ÜNLÜLER

Yılmaz Güney, Ferdi Tayfur, Ümit Besen, Şener Şen, Demir Demirkan, Yaşar Kemal, Atilla Taş, Feridün Düzağaç, Nurhan Damcıoğlu, Erol Büyükburç, Ayşe Arman, Ayşe Hatun Önal, Kıvanç Tatlıtuğ, Sarp Apak, Haluk Levent, Karacaoğlan, Suna Kan, Nejat Uygur, Muzaffer İzgü, Burak Sağyaşar, Yeliz Yeşilmen, Dolunay Soysert, Caner Cindoruk, Salih Güney.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here