Akagim

0
96
Akagim

Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi

Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi (AKAGİM) İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bir proje olarak 2017 yılının başında faaliyete başladı. Amacımız;  İstanbul’da bölgesel kalkınmayı sağlamak üzere sosyal sermaye olarak kadın girişimciliğini desteklemek ve kadının sosyo-ekonomik hayattaki konumunun güçlendirilmesinin ana eksenini oluşturmak.

Biraz merkezin yapısından bahsedecek olursak; 3 ana gruba hizmet veriyoruz. İlki; kendi işini kurmuş 50 kadın. Oluşturduğumuz ortak ofiste, girişimci kadınların ihtiyaç duydukları iletişim ve donanım altyapısını sağlayarak şirket giderlerini düşürmelerine destek oluyoruz. İkinci hizmet grubumuz; tekstil, cam & porselen, ahşap işleme, teraryum, takı ve aksesuar, hediyelik eşya, kek, pasta, kurabiye gibi çeşitli ürünleri üreten ve bu ürünleri sosyal medya üzerinden tanıtıp satmaya çalışan kadınlara üretim atölyeleri tahsis ediyoruz. Diğer hizmet grubumuz ise; bir iş fikri olan kadınların projemizin eğitim faaliyetlerine katılmalarını sağlayarak girişimcilik potansiyellerini açığa çıkarmak ve tüketicilere farklı seçenekler sunabilen işletmeler kurmaları için teşvik etmektir. Merkezimiz eğitimlerine katılan girişimci adayı kadınlar, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinden sonra proje uzmanımız ile kendi iş planlarını hazırlayarak KOSGEB’e başvuruyor.

Faaliyete başladığımız günden bu yana yaklaşık 1500 kadın seminerlerimizden faydalandı. Bize bir iş fikriyle başvuran 330 kadın zenginleştirilmiş girişimcilik eğitimlerimizi tamamladı. 30 kadınımız seramik, çini, ahşap, teraryum, dikiş ve mutfak atölyelerimizde üretim yapmaya devam ediyor. Ortak ofisimizde 25 işletme sahibi kadın girişimcimiz çalışıyor. Temmuz 2017’den bugüne kadar 25 kadın hibe almak için KOSGEB’e müracaat etti. Bu başvuruların bir kısmı hâlen KOSGEB’in değerlendirme sürecindedir. Girişimcilerimizden 14 kişi KOSGEB’den 50.000 TL hibe aldı ve işletmesini faaliyete geçirdi.

İşletmesini kurmuş kadın girişimcileri bırakmayıp izlemeye devam ediyoruz. Alanında uzman mentörlerimizden ücretsiz danışmanlık hizmeti almalarını sağlayarak işletmelerinin geliştirilmesine destek oluyoruz. Bu çalışmalarımıza ek olarak ücretsiz seminerler, iş hayatının önde gelen kadın girişimcileriyle buluşmalar düzenlemekteyiz. El emeği ürün üreten kadınlarımız vergi muafiyet belgeleriyle AKAGİM’e gelerek satış noktalarından yararlanmak için başvuruyor. Küçükbakkalköy Prestij Caddesi Atabutik ve her Cuma Kadın Eli Pazarı’nda ürünlerini tanıtma ve satış yapma imkânı sunmaktayız.

Kasım ayı içerisinde ikincisini gerçekleştireceğimiz “Girişimcilik Günü”, başarılı olmuş girişim sahiplerini ağırlayacağımız, konuşmacıların ve yatırımcıların katılacağı, sohbetlerin gerçekleştirileceği interaktif bir etkinlik olacak.

Merkezimizden başarılı girişimler çıkararak ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Özgün yapısı ile Türkiye’de tek olan Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi ile girişimcilik ekosisteminin ektin aktörleri arasında yer alma yolunda ilerliyoruz. Kendi hikayelerini kovalayan tüm kadınların destekçisi olarak yanlarında yürümeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here