Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bitkiler

0
170
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bitkiler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bitkiler

Her yıl olduğu gibi soğuk havaların gelmesi ile birlikte solunum yolu hastalıkları görülmeye başlıyor. Bu dönemlerde sağlımızı korumak sadece kalın kıyafetler giymekten değil, tükettiğimiz besinlerden de geçiyor.

Peki, bu besinler nelerdir?

TURUNÇGİLLER: Vücudunuz onu üretmediği veya saklamadığı için günlük C vitamini alımı gerekir. Hemen hemen tüm narenciye meyveleri C vitamini açısından yüksektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitliliği sayesinde, bu vitaminin herhangi bir öğüne eklenmesi kolaydır. (Greyfurt, portakal, mandalina, limon, misket limonu)

KIRMIZI BİBER: Kırmızı biber, narenciyeden iki kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir. Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

 BROKOLİ: Brokoli tam bir vitamin ve mineral deposudur. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Bu etkisinden en fazla yararlanabilmek için mümkün olduğunca az pişirilmelidir.

SARIMSAK: Sarımsak, dünyanın hemen her mutfağında bulunur. Erken medeniyetler enfeksiyonlarla mücadelede sarımsağın değerini kabul etmiştir. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici sağlık merkezine göre, sarımsak tansiyonu düşürmeye ve arterlerin sertleşmesinin yavaşlatılmasına yardımcı olabilir. Sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri allisin gibi kükürt içeren bileşiklerin yoğun konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

ZENCEFİL: Zencefil, boğaz ağrısını ve diğer iltihaplı hastalıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Zencefil ayrıca mide bulantısını azaltmaya da yardımcı olabilir. Tatlılarda kullanıldığında, zencefil, gateseus, capsaicinin bir akrabası şeklindeki bir miktar ısıyı toplar. Zencefil, kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve son hayvan ara göre kolesterol düşürücü özelliklere sahip olabilir.

ISPANAK: Ispanak hem C vitamini açısından zengin hem de bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonla savaşma kabiliyetini arttırabilen çok sayıda antioksidan ve beta karoten içeren bir besindir. Brokoliye benzer şekilde, ıspanağın besin değeri de az piştiğinde en çok korunmaktadır.

YOĞURT: Çalışmalar lactobacillus gibi yoğurtlardaki canlı kültürlerin, bağırsak sistemini, gastrointestinal hastalıklara karşı koruyabildiğini ve enfeksiyon ve hatta kanser gibi bağışıklıkla ilgili hastalıklara karşı direncin artabileceğini göstermiştir. Ve lactobacillus acidophilus gibi yoğurtta faydalı canlı kültürler, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

BADEM: Soğuk algınlığı önlemek ve savaşmak söz konusu olduğunda, E vitamini ve C vitamini gereklidir. E vitaminini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Bu yağda eriyen vitaminin düzgün emilebilmesi için sağlıklı yağların varlığı gereklidir. Badem ve fındık gibi yağlı tohumlar vitaminle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir.

ZERDEÇAL: Parlak sarı, acı baharat birçok hastalığın tedavisinde bir anti-inflamatuar olarak yıllardır kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları osteoartrit ve romatidartritdir. Ayrıca, araştırmalar zerdeçalın kendine özgü rengini veren yüksek oranda curcumin konsantrasyonunun egzersize bağlı kas hasarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

YEŞİL ÇAY: Hem yeşil hem de siyah çaylar bir tür antioksidan olan flavonoidler içermektedir. Yeşil çayın gerçekten üstün olduğu  epigallocatechin gallate veya EGCG, başka bir güçlü antioksidan seviyesindedir. EGCG’nin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı gösterilmiştir. Fermantasyon süreci siyah çaydan geçerek EGCG’nin çoğunu yok eder. Öte yandan yeşil çay buğulanır ve fermente edilmez, bu nedenle EGCG korunur.

Yeşil çay da amino asit L-teanin iyi bir kaynağıdır. L-teanin T hücrelerinizde mikroplarla mücadele eden bileşiklerinin üretiminde yardımcı olabilir.

PAPAYA: Papaya C vitamini ile yüklü bir meyvedir. Günlük olarak tavsiye edilen C vitamini miktarının yüzde 224’ünü tek bir papayada bulabilirsiniz. Papaya ayrıca anti-inflamatuar etkileri olan papain denen bir sindirim enzimine sahiptir.

Papaya tüm sağlığınız için faydalı olan iyi miktarda potasyum , B vitamini ve folat içerir.

KİVİ: Papaya gibi, kivi doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini gibi bir çok temel besinle doludur. C vitamini, enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücrelerini artırır.

TAVUK: Hasta olduğunuzda, tavuk çorbası bir plasebo etkisi ile sadece iyi hissettiren bir besindir. Soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca ilk etapta hastalanmanızı önlemeye yardımcı olur. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, B-6 vitamininden yüksektir.

Vitamin B-6, vücutta meydana gelen kimyasal reaksiyonların çoğunda önemli bir oyuncudur. Yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için de hayati önem taşır. Tavuk kemiklerini kaynatmak suretiyle yapılan gıdalar veya et suyu, jelatin, kondroitin ve bağırsakların iyileşmesi ve bağışıklığı için faydalı diğer besin maddelerini içerir. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bitkiler

AYÇİÇEĞİ TOHUMU: Ayçiçeği tohumları;fosfor, magnezyum ve B-6 vitamini de dahil olmak üzere besinlerle doludur . Vitamin miktarı çok yüksek olup, günlük önerilen miktarın yüzde 82’si sadece çeyrek fincanlık bir porsiyondan karşılayabilirsiniz.

E vitamini güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemi işlevini düzenlemek ve sürdürmek için önemlidir. Yüksek miktarlarda E vitamini içeren diğer yiyecekler avokado ve koyu yapraklı yeşilliklerdir.

KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ: Kabuklu deniz hayvanları, bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışan pek çok kişi için akla gelen bir gıda değildir, ancak bazı kabuklu deniz ürünleri çok fazla çinko deposudur.

Çinko diğer birçok vitamin ve mineral kadar fazla ilgi görmez, ancak vücudumuzun buna ihtiyacı vardır, böylece bağışıklık hücrelerimiz istenildiği gibi çalışabilir.

Çinkoda yüksek olan kabuklu deniz hayvanlarının çeşitleri şunlardır;

  • Yengeç
  • İstiridye
  • Istakoz
  • Midye

Diyetinizde önerilen günlük çinko miktarından daha fazlasını istemediğinizi unutmayın. Yetişkin erkekler için, bu 11 miligram (mg) ve kadınlar için, 8 mg’dır. Çok fazla çinko aslında bağışıklık sistemi işlevini engelleyebilir.

PAPATYA: Çiçekler enflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek flavonoidler adı verilen bileşikleri içerir.

ADA ÇAYI: Çay haline getirilebilir adaçayı boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı için eski bir çare. Bir İsviçreli çalışma, ekinezya gibi diğer otlarla birlikte adaçayı kullanmanın boğaz tahrişini hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bitkiler

DETOKS SUYU

2 YEŞİL ELMA

1 GREYFURT

1 ZENCEFİL

3 YAPRAK TARHUN

Zencefil ve greyfurtun kabuklarını soyun.

Zencefil, tarhun yaprakları ve elmaları mutfak robotundan geçirin.

Greyfurtu minik doğrayıp hepsini birlikte el blenderi ile ezin ve servis yapın.

Bu içeceğe mandalina veya portakal suyu ile limon suyu da ilave edebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK BİTKİ ÇAYI

ZENCEFİL 10 G

EKİNEZYA 5 GR

IHLAMUR 5 GR

ADA ÇAYI 5 GR

KUŞBURNU10 GR

ZERDEÇAL 5 GR

BAL

ACI BİBER

Gramlara göre tek bir poşet karışım hazırlatılıp bu karışımdan 1 kupaya 1 çay kaşığı 5-6 dakika demlenip içilebilir.

SMOOTHİE

200ML TAZE SIKILMIŞ YEŞİL ELMA SUYU
1 ADET ORTA BOY KİVİ
100 GR KÖRPE ISPANAK YAPRAĞI
½ DEMET MAYDANOZ
1 TATLI KAŞIĞI TAZE SIKILMIŞ LİMON SUYU

Kivinin kabuklarını soyarak küçük parçalara bölün.
Körpe ıspanak yapraklarını bol suyla yıkadıktan sonra kurutun.
Maydanoz, limon ve diğer malzemeleri 
blendere atarak pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırın. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Bitkiler

GİZEM SEVİN
DİYETİSYEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here