Düğün.com

0
173

Eğer evlendiyseniz çok büyük ihtimalle düğün hazırlıkları öncesi siz de onların müdavimlerinden biri olmuşsunuzdur. Düğün.Com’un CEO’su Emek Kırbıyık ile bu başarılı sitenin hikayesini ve düğün sektörünü konuştuk.

CaddeMag: Düğün.com’un kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?

Emek Kırbıyık: 1999 yılında üniversiteden mezun olunca, meslek edinmek üzere Amerika’ya gittim. Amerika’da yaşadığım bu süre içerisinde 2007 yılına kadar, evlenecek çiftlere yönelik içerik üreten bir web sitesinde çalıştım. Evlenmek için Türkiye’ye döndüğümde burada da aynı işi yapmaya karar verdim. 2007 yılında iki üniversite öğrencisi ile Düğün.com’u kurduk. İlk önce içerikleri hazırladık, daha sonra SEO avantajlarından yararlanarak, siteye trafik yarattık. Bir iki yıl gelir elde etmeden bu şekilde çalıştık. Ne zaman ki sitemizde yer alan firmalar bizim üzerimizden aldıkları teklifleri cevaplamaya başladı, işte o zaman bizim için pazar yeri kurulmuştu. 2009 yılında 

profesyonel satış ekibini kurduk ve ilk üyelerimizi kaydettik. 2011 yılından sonra ise hızlı bir şekilde büyüyerek, yatırımcıların ilgi odağına girdik. 2013 yılında Hasan Aslanoba ile 2 milyon dolarlık yatırım anlaşması imzaladık. Türkiye’nin farklı yerlerine satış ekipleri oluşturduk. 2014 yılında ise yurt dışı yatırımlarımız için 1 milyon dolarlık ikinci yatırımımızı aldık.

CM: Düğün.com’un başarısının sırrı nedir?

EK: Öncelikle doğru insanlar ile çalışarak iyi bir takım olmak ger

ekiyor. Bizim Düğün.com olarak en iyi yaptığımız işlerden biri doğru insanları işe almak oldu. Şirket kültürüne uygun çalışma arkadaşlarını seçtik hep. Böyle olunca da çalışma ortamımızda, çatışmak yerine birbiri ile çalışmaktan keyif alan insanlar oldu. Ofisimize her gelen, çalışanların çok mutlu ve keyifli çalıştığını gözlemlediklerini söyler. Tabi doğru insanı işe aldığınız gibi, yeri geldiğinde doğru insanları da işten çıkarmanız gerekebiliyor. İyi bir ekip kurduktan sonra, şirket için doğru hedefler koymak, bu hedeflere ulaşmak için takım olarak aynı yöne doğru koşmak gerekiyor. Ortaya koyduğunuz hedefe inanıyorsanız, bu hedefi yıllara, aylara, haftalara bölüp parçalayıp, departmanlara teslim ederek, çalışanları hayalinize ve şirkete ortak etmelisiniz. Biz bunu kendi şirketimizde yapmaya çalışıyoruz. Her departmanın, bizi şirket olarak ortak hedefe ulaştıracak kendi hedefi var. Hedefleri ortaya koyduktan sonra çalışanlara koçluk yapıp, onları hedefe koşturmanız da lazım. Ayrıca şirket içi performans sistemini çok doğru bir şekilde oluşturup, kazancı adaletli bir şekilde dağıtmanız gerekiyor. Aksi takdirde kaos oluyor.

Bu şekilde başarıya ulaştıktan sonra, bunun sürdürülebilir olmasını sağlamak için, çalışanlara başarıyı hissettirmeniz şart. İnsanlar kendilerini düşünen, keyif aldıkları bir yerde çalışmak ister. Çalışanlar mutlu olunca daha verimli oluyor. Biz de bunu farklı şekillerde çalışanlarımıza gösteriyoruz. Mesela Galata Serdar-ı Ekrem sokakta şirketimize göre tasarlanan, deniz manzaralı, iç dekorasyonu çok şık yeni bir binaya geçtik. Ayrıca özel sağlık sigortasından faydalanan çalışanlarımız, ayda bir ofisimizi ziyaret eden şirket doktoru ve diyetisyen ekibinin sağlık kontrollerinden geçiyor. Bunun yanı sıra Startup Cafe adını verdiğimiz ve sadece şirket personeline hizmet veren kafede çalışanlarımız sabah kahvaltılarını ücretsiz olarak yapabiliyor. Yine şirket içi futbol, basketbol, pilates etkinliklerimiz oluyor.

Düğün.com olarak başarımızın en önemli sırrı, hep ne yaptığımızı bilerek ilerlemiş olmamız ve yaptığımız işe odaklanmamız. Biz, pazar yeri oluşturmaya, firmaları listelemeye ve sürekli siteye yeni kullanıcılar katmaya odaklandık.

CM: Düğün.com dışındaki diğer girişimlerinizden de biraz bahsedebilir misiniz?

EK: Düğün.com’un Türkiye’deki başarısını yurt dışına da taşımak istedik ve 2015 yılında MENA’yı (Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi) hedeflediğimiz Zafaf.net’i kurduk. Orta Doğu’ya açılmamızı sağlayan ve bizi Suudi Arabistan’da lider konuma getiren bir proje oldu. 2016 yılında satın aldığımız Anneysen.com’u da büyük bir fırsat olarak gördük. Çünkü evlenen çiftler, genel olarak 1-2 yıl içerisinde 

çocuk yapıyor ve Düğün.com’a göre kullanıcılar ile ilişkimiz orada daha uzun soluklu oluyor. Anneysen’i satın aldığımız dönemde günlük 30 bin olan ziyaretçi sayısı, şu anda 130 bine yaklaştı. Günde 130 binin üzerinde trafiği olan bir siteden bahsediyoruz. Bu yıl, Almanya, İsviçre ve Avusturya’da yayın hayatına başlayan Hochzeitshero’ı kurarak, Alman pazarına girdik. Orası da Türkiye gibi çok büyük bir pazar, yılda ortalama 400 bin düğün yapılıyor o bölgede. Rekabet olmadığından dolayı, kısa zamanda o pazarda da lider konumuna gelebileceğimizi düşünüyoruz.

Yine 2018 yılı yatırımlarımızdan diğeri de iyisahne.com’u satın almaktı. 5000 müzik grubu ve müzisyeni tek çatı altında toplayan iyisahne.com’u Düğün.com bünyesine katarak, kullanıcılarımıza düğün müziği konusunda daha çok alternatif sunabileceğiz.

“Düğün.com olarak her sene ortalama

yüzde yüz büyüyen,

yaklaşık çalışanı bulunan bir firmayız.”

CM: Startup dünyasının en beğenilen girişimlerinden biri olarak görülüyorsunuz. Startup hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

EK: Startup tanımının yaklaşık 10 yıllık mazisi var. Türkçede “yeni girişim” olarak karşılık bulduğunu da görüyoruz. Peki her yeni girişim bir startup mıdır sorusunu cevaplayarak başlayalım. Hayır! Öncelikle bulduğunuz iş fikrinin, sadece bulunduğunuz bölgede değil, evrensel olarak bir ihtiyaca cevap vermesi gerekiyor. Yani fikriniz lokal ile sınırlı kalmamalı. Startupların genellikle teknoloji ve yazılım alanında faaliyet gösterdiğini görüyoruz. Ancak pazarlama, finans, tasarım, mimarlık gibi alanlarda da startup şirketler var. Bulduğunuz bu eşsiz fikri daha sonra olgunlaştırarak, çalışır bir prototip haline getirmelisiniz. Bununla birlikte elbette aktif bir kullanıcı kitleniz de olmalı. Şirketleştikten sonra da bakılacak şey şirketin büyüme yeteneği. Zaten startuplar hızlı büyümek üzere tasarlanmış firmalardır. Büyümeden kasıt, şirketin cirosunun, karının, ofisin ve ekibin bir bütün olarak büyümesi. Bu büyümeyi de yakaladıktan sonra şirketinize dışarıdan ya da içeriden bir sermaye aktarımının gerçekleşmesi gerekiyor. Eğer dışarıdan yatırım alacaksanız, Türkiye’de sıklıkla gördüğümüz melek yatırımcılar karşımıza çıkıyor. Şirketinizde bir potansiyel gören ve büyüme yeteneğinize inanan bir yatırımcı, şirket hisselerinin bir kısmı karşılığı sizi, finansal açıdan sübvanse ediyor. Bu aşamadan sonra size ve ekibinize hedeflerinizin ve hayallerinizin peşinden koşmak kalıyor.

CM: Düğün.com neden startup olarak başlatıldı?

EK: Bizim de elimizde Türkiye’de ve özellikle düğün sektörünün gelişmiş olduğu ülkelerde işleyeceğine ve hızla büyüyeceğine inandığımız bir fikrimiz vardı. Özellikle büyük şehirlerde evlenmek üzere olan çiftlerin, düğün hazırlık aşamasında karşısına pek çok seçenek çıkıyor ve kafaları çok karışıyor. Ne tarz düğün mekanları var, fiyatları neye göre değişiyor, gelinlik, saç, makyaj, gelin arabası, organizasyon gibi hizmetleri alırken hangi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekiyor gibi bir dizi soru ve sorunla karşılaşabiliyorlar. Bu fikirle yola çıktık. Amerika’da düğün sektöründeki bir şirkette çalıştığım için bu konuda bilgi ve deneyimim de vardı. İlk melek yatırımcım da eşim oldu. Sitenin domaini için 1.000 dolar hediye etti ve bu şekilde yola koyulduk. Kurulduktan 6 yıl sonra da ilk büyük yatırımımızı alarak, büyümemizi sürdürdük.

CM: Ülkemizde düğün sektörü nasıl ilerliyor? Sektör hakkında aktarmak istedikleriniz nelerdir?

EK: Türkiye’de her yıl yaklaşık 600 bin çift evleniyor. Kalabalık aile yapısı, gelenek ve göreneklerin de etkisiyle, düğünler geniş katılımlı oluyor. Düğün masrafları, takı, balayı, çeyiz, ev döşeme derken bir düğünün maliyeti 70 bin TL’yi aşıyor. Baktığınızda Türkiye düğüne fazla para ayıran ülkelerden biri.  Düğün.com olarak yılda 50-100 iş yönlendirdiğimiz ve sadece bizim aracılığımızla 5 milyon TL ciro elde eden firmalarımız var. Dolayısıyla bir e-commerce şirketine göre bizim sepet büyüklüğümüz çok daha fazla. Düğün planlarken çiftlerin internet kullanımının daha da yaygınlaşması ve bizim diğer şehirlere açılmamız ile daha da büyüyeceğimizi düşünüyoruz. Yaptığımız işe çok inanıyoruz.

CM: Düğün.com’un ileriki dönemde hedefleri ve gelişimleri nelerdir?

EK: Bize hep “Düğün organizasyon işine girecek misiniz?” diye soruluyor. Hayır organizasyon işine girmeyi planlamıyoruz. Dikeyde büyümek istiyoruz. İçinde bulunduğumuz süreçte en büyük hedefimiz startuptan çıkıp kurumsallaşmak. Düğün hizmeti veren sektördeki bütün firmaları kendi bünyemize katarak ilerlemek ve hizmet verdiğimiz şehir sayısını artırarak, Türkiye’deki ilk 5 dijital şirketten biri olmayı hedefliyoruz. Düğün.com olarak geçen yıl yüzde 50 büyüdük, bu yıl bu büyümenin daha da üzerine çıkacağımıza inanıyoruz. Türkiye’de lider, dünyada kendi alanında en büyük 3. firma konumundayız. Türkiye’de 10 kat daha fazla büyüme potansiyelimizin olduğunu düşünüyoruz. Anneysen.com da yüksek büyüme potansiyeline sahip bir site. Ayrıca 12 farklı ülkede 3 farklı dilde yayın yapıyoruz. Global olarak baktığımızda da amacımız, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’da da dijital düğün planlama alanında liderliği elde etmek.

CM: Araştırdığımız kadarıyla Arap bölgesine hizmet veren Zafaf.net firmanız da bulunmakta. Zafaf.net nedir?

EK: Melek yatırımcımız Hasan Aslanoba’dan ikinci büyük yatırımımızı alınca, 2015 yılında Suudi Arabistan, Mısır, Katar, Kuveyt, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri dahil 11 Orta Doğu ülkesinde yayın yapan Zafaf.net’i kurmaya karar verdik. Zafaf, Arapça düğün demek. Zafaf.net de Düğün.com gibi evlilik hazırlıkları sırasında, çiftlere hizmet eden bir platform. Önce 10 kişilik Arapça konuşan bir ekip ile data çalışması yaptık, içerik hazırladık. Kullanıcılar ile firmalar birbirleri ile iletişim kurunca pazar yerini oluşturmuş olduk. Daha sonra satış ekibimizi kurduk. Trafiği ağırlıklı olarak Suudi Arabistan’dan alıyoruz ve o bölgede pazar lideriyiz. Katar’da, Kuveyt’te, Mısır ve Dubai’de de işler çok iyi gidiyor.

CM: Düğün sektörü olarak Arap ile Türk piyasasını karşılaştırsak neler söylersiniz?

EK: Türkiye herhangi bir iş kurarken oldukça büyük bir pazar. Ancak, işi kurduktan sonra büyümek için küçük. Biz de büyümek ve Türkiye’de başarıya ulaşmış Düğün.com modelini diğer ülkelerde yaymak için kendimize Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın dahil olduğu MENA bölgesini seçtik. Arap pazarında da Türkiye gibi düğüne katılım yüksek ve düğüne fazla para harcanıyor. Bu nedenle bu bölgeyi kendimize yatırım alanı olarak seçtik. Düğün sayısı o bölgede Türkiye’dekinin dörtte biri ancak teklif üretme potansiyeli oldukça yüksek. Ayrıca orada da Türkiye’deki gibi rakipsiziz.

CM: Caddemag okurları için son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

EK: Özellikle evlenmek üzere olan CaddeMag okurlarına, Düğün. com’u ziyaret etmeden düğün planlamalarını yapmamalarını öneriyoruz. Bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here