Erdem Taşkınsu

0
366
Erdem Taşkınsu

SEVDİĞİNİZİ NASIL HİSSETTİRİRSİNİZ? SİZİ SEVDİĞİNİ NEREDEN ANLARSINIZ?

Sevgilini bildiğin gibi değil, onun hissedebileceği gibi sev…

Sevgilinize “beni sevmiyorsun ya da beni sevdiğini hissetmiyorum” dediğiniz oldu mu?  Ya da sevgilinize, sevdiğinizi hissettiriyor musunuz?  Ya da sevgilinizin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız? Her insanın sevgiyi ifade ediş şekli farklıdır; buna sevgi dilleri diyoruz. Sevgiyi gösterme biçimimiz ile sevgiyi hissetme biçimimiz aynı olmayabilir. Sevgilinizin sevgi dilinin ne olduğunu anlarsanız, mutlu ve huzurlu bir ilişkiniz olabilir. Diğer yandan sevgilinizin sevgiyi verme tarzı size uymayabilir ama bu sevmediği anlamına da gelmez.  Çünkü ilişki döngüseldir; yani sevgilinin psikolojisi sizi de etkiler. Eşinize sevildiği hissini yaşatamazsanız, mutsuz olur ve sizi de bu durum huzursuz edecektir.  Özellikle evlilik ilişkileri bireylerin tek başlarına mutlu olmayı hedefleyemediği bir ilişkidir.  Eşinizin mutluluğunu göz ardı edemezsiniz.  Burada anlatmaya çalıştığım konu yanlış anlaşılmasın; sevdiğinizi mutlu etmek için fedakarlık yapmayı ve onun mutluluğu için kendinizi mutsuz edecek eylemlerde bulunmanızı kast etmiyorum. Ancak, bir ilişkinin temel değerleri üzerindeki gereksinimlerine duyarlı olmayı kast ediyorum.

Seni sevmediği için değil, belki de sevgi dilini bilmiyor!

Bazı insanlar sevgisini hizmet davranışları ile gösterirler. “Beni seviyorsa hizmet edecek, beni seviyor ve bana değer verecek”. Şunu da diyebilirsin; “Saçmalık, hizmetle sevgi mi olur? Bunun neresi sevgi?”. Bunun nedeni, her insanın sevgi dili ayrıdır ve farklılık ilişkilerde daha net gözlemlenir. Sevgilisine verdiği değeri yaptığı tatlılar, yemeklerle ifade ederken, sevildiğini hissetmek için bunu beklemeyebilir. Belki de onu doyuran, bir “seni seviyorum” sözüdür.

Hizmet davranışlarında sevdiğin kişi için elinden gelen bir şeyler yapmak istersin, ona olan sevgi için güzel şeyler yaparak gösterirsin. Sevgiyi alma şekli hizmet olan bir arkadaşım, kız arkadaşının ona kekler, pastalar yapması çok hoşuna gidiyor. Kızında sevgisini ifade etme şekli de öyle. Ancak başkaları bu hizmet davranışlarından etkilenmeyebilir. Hatta daha kötüsü, yaptığın şeyin değerini de bilmeyebilir. Çünkü onu sevgiyi algılama şekli farklıdır. Ona öncelikle olarak başka noktalardan yaklaşmalısın.

1) Onay Sözcükleri

Kim duymak istemez ki ne kadar şık olduğunu, ne kadar güzel yemek yaptığını, ne kadar başarılı ve yetenekli olduğunu. Ama bazıları ilişkilerde bunu ihmal eder; ya hiç söylemez ya da öncelik kanalı onay sözcükleri olan kişiye köpürtmez.

Sevgi dolu sözler, kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Tabii ki, bundan herkes hoşlanır. Ancak bazı insanlar için sevginin en önemli dili, onay almaktır. Takdir edilmek, beğenilmek, cesaretlendirilmek ve seven şirin sözler! Sevgi dili onay sözcükleri olan bir kişi, söylenen cümlelerle ilişkide mutlu ya da mutsuz olurlar.
Bazılarını neden unutamazsın hiç düşündün mü? Çünkü o senin dilinden konuşuyordur…

“Bu elbise sana çok yakışıyor, üzerinde o kadar güzel taşıyorsun ki…”
“Bu dünyada makarnayı en iyi pişiren sen olmalısın”. Bu arada, erkek arkadaşlar için söylüyorum; bu sözden daha etkili olan bir şey de, “annemden bile daha iyi yapmışsındır” sözüdür.

İlişkinin kutsal kelimesi “seni seviyorum” ama duyguyu hissetmesi için bu kelimenin içini iyi doldurmalısın; beden dilin ve ses tonunla.
“Alanında o kadar bilgilisin ki bu sektörde bu konuları senin kadar bilen, anlatan…”
“Ne kadar etkili konuşuyorsun”

2) Nitelikli Beraberlik

Birlikte yapılan bir plan, beraber yenilen yemek, huzurlu bir ortamda edilen bir sohbet! Birincil sevgi dili nitelikli beraberlik olan kişiler, sevdikleriyle birlikte bir şeyler yapmak isteseler de asıl istedikleri şey, kaliteli zaman geçirmektir.

Nitelikli beraberlikte bütün dikkatimizi, kiminle berabersek ona vermemiz gerekmektedir. Eşine günün nasıl geçtiğini anlatırken ara sıra gözü bir taraftan televizyondaysa, eşi ona değer verilmediğini düşünür. Eğer çok ilgini çeken bir şey ise “canım bir saniye birazdan detaylı bir şekilde anlatacağım” deyin.

Onlar için en önemli olan şey, kaliteli zaman geçirmektir. Bu nedenle de sohbet sırasında kaliteyi bozacak şeyleri aradan çıkarmanız gerekir. Tamamen karşıdaki kişiye odaklanmak, onu dinlemek, beraber televizyon izlemek ya da sevildiklerini hissettirmek önemlidir.

3) Fiziksel Temas

Fiziksel temas, bazı insanlar için ilişkilerinde çok önemliyken bazı insanlar için sevgi göstergesi olmayabilir. Birinci sevgi dili fiziksel temas olan kişiler, sevgilerini sarılarak, öperek, dokunarak gösterirler.

İlişkilerde sürekli dokunarak ve devamlı sizi öperek sevgisini gösteriyor olabilir. O da sevgisini böyle bekliyor olabilir. İlişkilerde nüans önemlidir. İlişkide haliyle bir fiziksel temas vardır. Ancak nüans sevgi dili fiziksel temas olan kişi, sevgisini sizin başınızı okşayarak gösterebilir, sevgi dolu öpebilir. Bu kişilerin sevgiyi alma kanalları da fiziksel temas ise, aynısını sizden beklerler. Eğer bunu yaşayamazlarsa, değer vermediğinizi ya da yeteri kadar sevilmediklerini hissedebilirler.

4) Armağan Almak

Hemen herkes armağan almaktan hoşlanır. Ancak bazı insanlar o an için hediye almaktan mutlu olsalar da buna çok fazla anlam yüklemezler. Sizin aldığınız hediyeye düşündüğünüzden az değer verebilirler. Birincil sevgi dili armağan almak olan kişiler, kendilerine gelen her hediyeyi özenle saklar. Bu kişiler tebrik kartlarını, mektupları, fotoğrafları dahi muhafaza ederler. Armağan alan kişileri unutmazlar. Kim ne almış, ne zaman almış hepsi zihinlerinde kayıtlıdır. Tabii, burada geline ya da damada takılan altınları not edenleri saymıyoruz. Bu kişiler doğum günleri gibi özel anıları, sevdikleriyle kutlamak isterler. Üstelik öyle maddi değeri çok yüksek hediyeler beklemezler. Onlar, sevgiyi ve verilen değeri ancak bu şekilde hissedebiliyorlar.

Sevgi dillerini nasıl daha kolay tespit edebilirsin? Şu basit soruları sorabilirsiniz…

Partnerinizin en çok hangi yönünü eleştiriyorsanız, hangi davranışlarından rahatsız oluyorsanız, yaptığı ve yapmadığı davranışlar sizin sevgi dilinizi öğrenme açısından yardımcı olacaktır.

Geriye dönüp baktığınızda, şu soruyu sormanız gerekmektedir. “Bugüne kadar sevgilimden ben en çok ne istedim?”

Sizi inciten sevgilinizin davranışları nelerdir?

Sevgilinizden en çok neyi ister ve rica edersiniz?

Sevgi dillerimizi anladığımızda artık seni sevmediğini düşünürken, aslında sevgi dilinin farklı olduğunu anlamış olabilirsin ya da onun sevgi dilini artık bildiğinden onun için vazgeçilemez bir erkek ve kadın olabilirsin.

Sevginizi ifade etmenin yolunu arayın, sevginizi engelleyen kalıpları çıkarın atın. Sevin ama kendi istediğiniz şekilde değil, sevgilinin de hissedebileceği şekilde.

“Sevdik de ne oldu, hiç değerini bilmediler” mi? diyorsun. O zaman seveceğin kişiyi doğru yere koy, doğru kişiyi bulduğunda da onun sevgi dilini anlamaktan çekinme, çünkü mutlu ilişkiler özen ister.

Herkesin bu bilgilere ihtiyacı var ve belki senin de bu paylaşımda bir katkın olmasını istersen paylaşabilir ve desteğini gösterebilirsin.

Kendinle ol, mutlu ol!

Erdem TAŞKINSU

Sosyolog – Aile Danışmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here