Ferruh Karakaşlı ile Erkek Giyimi

0
195
Ferruh Karakaşlı ile Erkek Giyimi

Ferruh Karakaşlı İle Erkek Giyimi

Erkek giyimin önde gelen isimlerinden olan Ferruh Karakaşlı ile Serhat Kaynarpınar’ın moda dünyası hakkında başlayan sohbetleri ve çok daha fazlasını bu röportajda bulabilirsiniz.

CaddeMag: Tasarımcı olmaya nasıl karar verdiniz?

Ferruh Karakaşlı: Çok küçük yaşlardan beri müthiş bir giyim merakım vardı. Esasen kumaşların, giysilerin içine doğdum. Babam ve amcam zamanında ünlü oyuncu ve iş adamlarını giydirirlermiş. Dayım çok iyi giyinirdi. Yani anlayacağınız tasarımcı olmaya karar vermedim; tasarım ve estetik için doğdum ben.  Çocukluğumdan beri kalite tutkum vardı. Her şey en iyi malzeme ile ve özenle yapılmalıydı. Daha iyiyi arama sureci sonunda başladı moda yolculuğum.

CM: Koleksiyonlarınızın oluşum süreçlerini anlatır mısınız?

FK: Benim için güzel kıyafet tasarlamak resim yapmak gibi. Önceliğim kıyafeti giyen kişi ile kıyafet arasında bütünleşme sağlayıp, kıyafeti sanat eserine dönüştürebilmek oluyor. Ben buna “Giyilebilir sanat” diyorum. Giysilerin farklılaşmak uğruna fiziğin önüne geçmesini istemiyorum. Fiziğe katkıda bulunarak, muhteşem görünen insanlar ortaya çıkınca müthiş keyif alıyorum. Tasarımcıların çoğu ürüne odaklanırken, biz insan vücuduna, kişinin fiziğine odaklanıyoruz. Bu yüzden marka sözümüz de bunu anlatıyor; “Biz kişide fark yaratırız.” diyoruz.

CM: Aksesuar sizin için önemli midir?

FK: Aksesuar çok önemlidir. Nasıl, nerede ve ne kadar oranda kullanıldığı daha da önemlidir. Aksesuarlar resmin bütünlüğünü sağlar. Mendil, eldiven, kravat, saat, gözlük, ayakkabı, çorap, kaşkol kullanımı kişinin giyim konusunda hangi kültür seviyesinde olduğunun en büyük yansımasıdır. Aksesuar kullanımı yanlışların en çok yapıldığı alan. Vakti olmayan birçok müşterimize biz kıyafetleri en ufak detayına kadar tamamlayarak hazırlıyoruz.

CM: Moda dünyasında gelecekte ne gibi gelişmeler ön görüyorsunuz?

FK: Artık modayı modacıların belirlemediği, zevkli, popüler, herhangi bir sosyal medya fenomeninin belirleyebileceği bir sürece girdik. Terzi kendi söküğünü dikemiyorsa, modacı kendi zevk ve vizyonuyla kitleleri coşturamıyorsa ve zamanın ruhunu yakalamıyorsa resmin dışında kalmaya mahkum. Takip eden değil, zamanın ruhunu yaratan olabildiğiniz sürece modasınız ve de modacısınız. Ferruh Karakaşlı İle Erkek Giyimi

CM: Moda dışında, sizi çok farklı bir sektörde gördük. Birçok ülkede satılan bir Türk puro markası yarattınız Niye puro markası çıkarttınız?

FK: Puro, dünyada gündem belirleyenlerin tükettiği bir ürün. Bir gün hepsi Ferruh Karakaşlı purosu içecek ve bundan zevk alacak. Türk markalarının prestijli alanlarda at koşturmasını istiyorum. Ülkeleri marka yapan kaliteli ve prestijli ürünlerdir. Türkiye’nin ise ne yazık ki prestijli bir markası yok.

CM: Hayatınız boyunca yaşadığınız en heyecan verici tecrübe nedir?

FK: Çocuklarımın doğuşu ve o küçücük bebeği kucağıma alışım.

CM: Okuyucularımızla paylaşabileceğiniz bir yaşam felsefeniz var mı?

FK: Benim yaşam felsefem; hayatın çalışabilirliği için her şeyin kaynağında olmak ve her şeyi sahiplenmek. Bir şey yanlış gidiyorsa hatayı dışarıda aramamak. Örneğin annenle aran iyi değilse ondan bekleme, sen düzelt. Kaynağında ol ilişkinin. Ve en önemlisi, herkes ve her şeyle hesaplaş. Aksi takdirde hayat bir şekilde işlemiyor. Ferruh Karakaşlı İle Erkek Giyimi

Röportaj: Serhat Kaynarpınar

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here