Müge Uzel

0
273
Müge Uzel

Yazın bitmesiyle başlayan sonbahar mevsiminin ilk ayı Eylül’e merhaba deme vakti! Sıcakların dindiği bu mevsim, yaprak dökümü olarak adlandırılsa da sonbaharın ayrı bir güzelliği vardır. Bu mevsimde en çok neler yapmayı severim, nerelere gitmeyi tercih ederim, mevsim geçişlerinde nelere dikkat ederim ve de hem alışveriş hem de kişisel bakım hakkında bazı tüyolarımı siz “Cadde Life” okurlarıyla paylaşmak istiyorum.

Alışveriş ve kahve molası denince ilk akla gelen Anadolu Yakası’nın vazgeçilmezleri arasında yer alan Bağdat Caddesi’ni çok seviyorum. İlk olarak, sezon ürünleriyle donatılmış vitrinlere göz atıp hep fikir edinirim. Hemen hemen birçok markada yer alan trençkotlar, bu mevsimin gözdeleri arasında. Birçok renk seçeneğini bulabilirsiniz. Trençkotlar her türden ayakkabı tarzı ile kombin edilebiliyor; fakat ben maskülen tarza sahip loafer dediğimiz, yarı resmi olan ayakkabılarla kombin etmeyi tercih ediyorum. Küçük bir kahve molası vermek için ise cadde üzerindeki kafeler tam benlik. Bir kahve sever olarak şunu da söylemeliyim ki; mevsim geçişlerinde bitki çayları tüketmeye de özen göstermeliyiz. Zencefil, tarçın ve kuşburnu benim favorilerim arasında.

Alışveriş, kahve molası, bitki çayı derken biraz da tatili bu mevsimde yapmayı tercih edenler için küçük bir önerim olacak; Nevşehir’in en güzel bölgelerinden biri olan Ürgüp, nam-ı diğer Kapadokya. Sadece ülkemizin değil, dünyanın en gizemli yerlerinden biri olan Kapadokya’yı gezerken derin bir merak duyacaksınız. “Peri bacalarının etrafında yer alan uçan balonların yarattığı mistik havayla burası eskiden perilerin cenneti miydi acaba?” diye söylemeden geçemiyor insan.

Tatil önerimden sonra biraz da kişisel bakım hakkında konuşalım. Yaz mevsiminde maruz kaldığımız güneş ışınları, ister istemez cildimizi yıpratabiliyor. Birçok kişi cilt kuruluğundan dert yanıyor. Bu durum karşısında ben E vitamini değeri yüksek besinleri tüketmeyi tercih ediyorum; havuç, tatlı patates ve ıspanak vb. gibi. Bunun yanı sıra cildimi tazelemek amaçlı C Vitaminli serumlar da kullanıyorum. Siz de eczanelerde ya da kozmetik mağazalarda uygulanan ücretsiz cilt analizlerine katılabilir, çıkan sonuçlara göre sizin cildinize uygun olan ürünleri satın alabilir ya da evde kendi yöntemlerinizle yapabileceğiniz doğal bakımlar da uygulayabilirsiniz. Sararmış yaprakların hüznünden uzak, sağlıklı ve enerjik geçirebileceğiniz mutlu bir sonbahar geçirmenizi dilerim.

Tekrar görüşmek üzere…

Sevgilerimle..

Müge UZEL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here