Murat Özçelik

0
238
Murat Özçelik

KIBRIS’TA YATIRIM

Son birkaç yıldır Kıbrıs, gayrimenkul yatırımcıları için ciddi bir alternatif olmaya başladı. Bunun en büyük nedeni, Türkiye’de sürekli yükselen piyasa döneminin kapanması ve yatırımcıların gayrimenkul yatırımlarından beklediklerinin çok altında kazanmaları. Özellikle İstanbul’daki gayrimenkul fiyat artışı, son yıllarda enflasyon rakamlarının altında kalıyor. Bunun yanı sıra gayrimenkul amortisman süreleri artıyor ve kira getirileri de hızla düşüyor. Yatırımcıların 20 yıl olarak hesapladığı amortisman süresi, bugün 30 – 35 yıllara dayandı. Kıbrıs kira getirisine önem veren yatırımcılar amortisman süresi 10-15 yıl olduğu için çekiciliğini her geçen gün arttırıyor. Daha çok yaşamak için tercih edilen ve amortisman süresi en yüksek olan Girne’de bile amortismanı süresi 14-15 yıl civarında. Özellikle toplu konut sitelerine ev sahipliği yapan ve son yıllarda gelişen İskele bölgesinde yatırımınızın 11-13 yıl arasında geri dönmesi mümkünken, öğrencilerin yoğunlukta olduğu Magosa bölgesinde 12-13 yıllarda amortisman süreleri gerçekleşmekte. Yıllık gayrimenkul artış oranı Türkiye ile aynı olsa da son 5 yıla bakıldığında, yatırımcıya geri dönüşümü % 450’leri bulmakta.

Kıbrıs, konut arzının sınırlı olduğu, ağırlıklı Türk yatırımcılarından kaynaklı talebin hızla yükseldiği bir piyasa. Bu nedenle Pound üzerinden fiyatlanan gayrimenkuller TL’ye karşı kur artsa dahi değer artışını kaybetmiyor. 2017 Temmuz ayı içerisinde Pound 4,7 TL seviyesinden bugünlerde 6.35 seviyesine yükselmesine rağmen, iki yıl önce 40.000 Pound fiyatla satılan bir oda bir salon bir konutun değeri bugünlerde 53.000 Pound civarında. Kıbrıs gayrimenkul yatırımlarını seven yatırımcılar için henüz çok bakir ve yeni gelişen bir saha.

Kıbrıs’tan gayrimenkul almak istediğiniz takdirde, hem yerel bankalar hem de Türk bankaları konut kredisi sağlıyorken, 240 aya kadar kredilendirme söz konusu. Türkiye Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, HSBC Bank, Garanti Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Halkbank, Ing bank, Şekerbank gibi Türkiye bankaları %25 nakit 120 aya kadar %75 kredi ile gayrimenkul almanızı kolaylaştırabilir. Pound sürekli değer kazanırken, Türk lirası ile borçlanmak yatırımcı için ciddi bir kazanç demek oluyor. Kira getirisini de hesap edersek Kıbrıs’tan çok ciddi gayrimenkul geliri elde etmek mümkün.

Ayrıca bonus sayılabilecek bir durum daha var. Diplomatik görüşmelerin çoğalması ve Kuzey Kıbrıs ile Güzey Kıbrıs birleşmesi gibi bir durum olursa yatırımınızın %200-%300 arasında yükseleceğini söyleyebiliriz. Güney tarafındaki gayrimenkul fiyatları Kuzey tarafına oranla 2-3 kat yüksek seviyelerde. Diğer yandan Kıbrıs’ın Türkiye’de son yıllarda talep görmesi arz talep dengesini bozacağı için mevcut fiyatları ciddi oranda artıracaktır.

Kıbrıs genelinde çoğunlukla Türk, Rus, İsrail, Kazak ve Arap yatırımcılar aktif olarak alım yapıyor. Özellikle İsrailli yatırımcıları şirketleşmeye giderek Kuzey Kıbrıs topraklarının %10 kadarını aldıkları konuşulmakta. Başta İskele, Magosa ve Lefkoşe’de havaalanına yakın bölgeler olmak üzere Kıbrıs’ta halen hızlı bir üretim hareketliliği devam ediyor. Bu hareketliliğe rağmen stok fazlası yok denecek kadar az. Birçok yatırımcı blok bazında alımlar yapmaya devam ediyor.

11 aktif 16 üniversitesi olan Kıbrıs, 313.000’in üzerinde nüfusuna sahipken, 130.000’in üzerinde yerli ve yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Kıbrıs’ta, 350.000 civarında ortalama nüfusun 150.000’e yakınını öğrenciler oluşturuyor. 11 Aktif, toplam 16 üniversitesi olan Kıbrıs’ta son birkaç yıl içerisinde 8-10 adet yeni üniversitenin hayata geçmesi bekleniyor. Bu doğrultuda Kıbrıs, neredeyse bir öğrenci adası olduğunu ve ekonomisinin çok güçlü olduğunu bizlere gösteriyor. Özellikle Magosa ve İskele bölgesinde öğrencilerden kaynaklı yıllık kiralamaların olması paranın kaldıraç etkisinden kaynaklı yatırımcıların ilgisini çekmekte.

Lefkoşe’de bir oda salon evler 35-40.000 Pound aralığında rakamlarla başlarken, Magosa’da 40-55.000 Pound, İskelede 50-55.000 Pound, Girne’de ise 60-65.000 Pound arasında rakamlar görüyoruz. İstanbul’da bir oda salon ev fiyatları bölgelere göre değişse de 400-500.000 TL aralığında iken, adada bu rakam 250-300.000 TL civarında. İstanbul’da üç oda bir salon veya dört oda bir salon fiyatına Kıbrıs’ta deniz manzaralı müstakil bir villa satın alabilirsiniz. Site içerisinde ve site imkanları olan gayrimenkul fiyatlarını oranlarsak Türkiye fiyatları ile Kıbrıs’tan en azından iki adet gayrimenkul alabilirsiniz.

Kıbrıs’da konuşulan ana dilin Türkçe olması, Akdeniz iklimi ve eğitime verilen dünya standartlarındaki önem ile de Türkler için önemli bir alternatif. Genel olarak ele alırsak Kıbrıs, Türk yatırımcılar için iyi bir B planı. Özellikle son yıllarda yüksek gelir sahibi yatırımcılar Türkiye’ye alternatif yatırım ve yaşam alanları arayışındalar. Ulaşımın yalnızca 1 saat içinde mümkün olması, üniversiteleri, turizm ve otelcilik sektörünün gelişmişliği yaşam kolaylığı açısından önemli bir avantaj.

Kıbrıs ekonomisi, eğitim başta olmak üzere turizm ağırlıklı ilerliyor. Birkaç yıl içerisinde açılacak olan üniversiteler ile birlikte, adaya yapılan yeni oteller nedeniyle ciddi bir konut ihtiyacı oluşuyor. 50’nin üzerinde otel ve tatil köyü ile Turizmde de iddiasını kanıtlayan Kıbrıs, kumarhane cenneti olarak da anılıyor. Başta Türkler olmak üzere iş istihdamını diğer ülke vatandaşları oluşturuyor. Kıbrıs ta yaşayan Kıbrıs vatandaşı, daha çok kamuda istihdam ediliyor. Bu nedenle yeni açılan her iş kolu veya yeri yeni konut talebi demek oluyor. Bu da hem fiyatların yükselmesine, hem de kira rakamlarının artmasına neden oluyor. Kıbrıs Avrupa standartlarında yaşam kalitesi, düşük suç oranı ile özgür, güvenli ve modern yaşam arayanlar için önemli bir alternatif oluşturuyor.

Kıbrıs’ta kiralık konut talebi ağırlıklı olarak öğrencilerden ve otel çalışanlarından geliyor. Oteller kat ve blok kiralaması yaparken Öğrenci kiralamalarında yıllık peşin kira talep ediliyor. Yıllık peşin alınan kiralama yatırımın getirisini yükselten bir uygulama. Kiralama işlemleri de, satış işlemleri gibi Pound cinsinden yapılıyor. Bu nedenle Türk Lirası kredi kullanan bir yatırımcı, Pound ile fiyat artışlarından faydalanabiliyorken, aynı zamanda kiralar Pound kuru artışına paralel olarak yükseliyor. Öğrenciler ve otel çalışanları kiralamalarda daha çok mobilyalı evleri tercih ediyor. Bu nedenle gayrimenkul yatırımı yaptığınız zaman bu konuda mutlaka bir destek almalısınız.

Kıbrıs’ta konut aidatları bir odalı konutlarda 40-50 Pound’u geçmiyor.

Ayrıca Kıbrıs’ta gayrimenkul aldığınızda 45 gün içerisinde oturma izni de alabiliyorsunuz.

Kıbrıs’ta daha fazla yatırım yapıp daha çok gayrimenkule sahip olmak istiyorsanız şirket kurmanız gerekiyor. Kıbrıs’taki vergi teşviklerinden faydalanmak, kar paylarında stopaj vergisi olmaması, sermaye kazanç vergisi olmaması, döviz denetimi kısıtlaması kontrolü olmaması gibi vergisel artıları, Kıbrıs’ta şirket kurmayı çekici hale getirmekte.

Murat ÖZÇELİK

A Plus Proje Gayrimenkul

(0232) 970 13 33

(0532) 616 33 55

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here