Neslihan Özbolat

0
172
Neslihan Özbolat

Hızla hayatımıza yeni para birimleri girdi. Dijital para, sanal para vb. isimlerle adlandırdığımız bu paralar, artık sadece yatırım amaçlı değil; aynı zamanda alış verişlerde bir çok yerde kullanılmaya başlandı. Cadde Life olarak bizler de bu paraların durumunu, teknolojisini ve geleceğini Grup Digital kurucusu Neslihan Özbolat ile konuştuk.

Neslihan Hanım, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz ?

Neslihan Özbolat , 27 yaşındayım. Aslen Zonguldak’lıyım ve Türkiye’nin ilk resmi kripto para ofisini 2 ortağım ile birlikte açan kişilerden biriyim.

Kripto para derken, bizim aklımıza ilk Bitcoin geliyor. Peki nedir bu Bitcoin?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Dijital bir para birimi ve dünyanın her yerinde borsa , ATM ve banka kartları ile kolayca kullanabilirsiniz.

Peki, herkesin aklındaki soru, Bitcoin güvenli mi?

Ben buna bazen çok gülüyorum; çünkü dünyanın en güvenilir teknolojisi kabul edilen Blockchain teknolojisinin bir ürünü olan Bitcoin için güvenlik sorgulanıyor. Dünyanın en güvenilir teknolojisinin ürünü, güvensiz olabilir mi sizce? Ama yine de böyle düşünenlere hak verebiliyorum. Çünkü parasının kontrolü kendinde ve daha önce böyle bir şey hiç olmamıştı.

O zaman biraz Blockchain Teknolojisi anlatabilir misiniz bizlere ?

Blockchain Teknolojisi, çok kapsamlı olmasına rağmen yine de kısaca söz etmek gerekirse, en kısa ifadesiyle şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Aracısız her kullanıcı ağa bağlanabilir, yeni işlemler gönderebilir, işlemleri doğrulayabilir ve yeni bloklar oluşturabilir. Her bir bilginin bloklar halinde, gelişmiş şifreleme algoritmalarıyla, birbirine bağlanarak kaydedildiği bu dağıtık veri tabanı, bizlere bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapabilme imkânı sağlıyor. Böylece işlemler direkt alıcı ile satıcı arasında güvenli bir şekilde gerçekleşiyor.

Bankalar ve diğer aracı kuruluşlar için tehdit teşkil ettiği doğru mu ?

Aslında buna tehdit olarak bakmak doğru olmaz. Çünkü bu teknolojiye ayak uydurmaktır. Yani kimse “hayır teknolojiyi istemiyorum, akıllı telefon yerine ev telefonu taşıyacağım yanımda” diyemiyor, değil mi? Ya da “muhasebe defterleri daha iyi, elimiz ile yazalım bilgisayara gerek yok” diyemeyiz. Teknolojiye ve paranın evrimine ayak uydurmak zorundayız.

Günümüzde finansal teknoloji girişimleri tarafından gelirleri tehdit altında olan geleneksel bankacılık sistemi ise Blockchain’den faydalanma yoluna girmiş durumda. 2022 itibariyle bankaların Blockchain’i kullanması durumunda masraflarını 15-20 milyar dolar azaltabileceği öngörülüyor. Şu an dünya devleri Blockchain teknolojisi kullanmaya başladılar zaten. Deutsche Bank ve Goldman Sachs bankaları veya Microsoft gibi…

Siz bu işin tam olarak neresindesiniz ?

Biz, teknoloji, kriptopara ve üretim hakkında danışmanlık veriyoruz. “Grup Digital” ekibi olarak, dünyanın en büyük kriptopara üretim şirketlerinden biri olan “Bitclub Network” ile çalışıyoruz. İnsanlara ömür boyu Bitcoin üretiminden nasıl faydalanabileceklerini ve teknolojiyi hayatlarında nasıl rahatlıkla kullanabileceklerini gösteriyoruz.

Türkiye merkezli olarak başladığımız işimize ekibimiz ile birlikte 12 ülkede sürdürüyoruz. Türkiye’nin bir çok yerinde seminerler vererek başladık. O zamanlar kimse dijital para ikilemesini duymamıştı bile. Bitcoin dediğimizde dokunup dokunamayacaklarını soran o kadar insan vardı ki!

Belirtmek istediğim bir diğer konu ise, biz hep ülkemiz için bir şeyler yapmaya çalıştık. Çünkü yurt dışında dijital para kullanımı ve teknolojisi çok daha ileri bir seviyede!

Son olarak insanlara Bitcoin hakkında ne önerirsiniz?

Ben Bitcoin şansını yakalamayı 3 vagon olarak nitelendiriyorum. Şöyle ki; ilk vagon Bitcoin’in 1 dolar-100 dolar-500 dolar olduğu dönemlerdi . İkinci vagon ise 10 bin dolar-20 bin dolar-50 bin dolar olduğu ve son vagon ise fiyatının 1 milyon doların altına inmeyeceği vagon. Şu an biz 2020 senesine kadar ikinci vagonda yer alıyoruz. Yatırım aracı olarak düşünenlere Bitcoin üretimini tavsiye ediyorum.

Neslihan ÖZBOLAT

Grup Digital Kurucu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here