Gizem Sevin

0
292
Gizem Sevin

OBEZİTE NEDİR ? NEDEN OBEZ OLUYORUZ?

Obezite sadece kişinin fazla kilolu olması değil kişinin günlük ve sosyal hayatında ciddi kısıtlamalara ve engellere sebep olan  ve aynı zamanda diğer birçok kronik hastalık ve kanser türlerine davetiye çıkartan hatta bu hastalıkların ilerlemesine katkı sağlayan en önemli nedenlerden biridir.

Dolayısı ile obezite ile mücadele son derece önemlidir ve kişiye özel tamamlayıcı tıp yaklaşımı ile o kişiye özgül uygun bir program oluşturulmalıdır. Kilo verme programının yanısıra obezite ve kişinin kendisine ait diğer riskleri de belirleyerek tüm olumsuzluklara karşı kişiyi koruyup yaşam kalitesinin artırılması hedeflenmektedir

Dünyada giderek yaygınlaşan obezite, yaşam süresini,kalitesini ve aktif yaşlanmayı anlamlı derecede etkiler.Dolayısı ile erken yaşlarda obezite ile mücadele de önerilen modern yöntemleri yaşamın içine katmak ve rutine sokup bunun sürekliliğini sağlamak  çok önemlidir.

Sağlıklı,mevsimsel ve katkısız bir beslenme alışkanlığına sahip olmak  obezitenin tedavisinin en temel taşını oluşturmaktadır.Ayrıca kişiye özel,vücut yapısına uygun fiziksel aktivite programını belirlemek ve gerek olduğunda mutlaka psikolojik desteğinin verilmesi tedaviye önemli katkı sağlamaktadır.

OBEZİTE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK MIDIR?

Vücudumuz hayatta kalmak için enerjiye ihtiyaç duyar ve bu enerjiyi de besinlerden sağlanan kaloriler ile karşılarız. Harcadığımız enerjiden daha fazla kalori alıyorsak kilo almaya başlarız. Ancak neden obez olduğumuzu sadece bu şekilde açıklamak mümkün değildir. Obeziteye etki eden diğer farklı etkenlerden de bahsetmek gerekir:

Bağırsak florası: Eğer kişi sağlıksız bir bağırsak florasına sahipse besinlerin bağırsakta ki sindirimi ve emilimi tam anlamıyla sağlanamaz.Sağlıksız bir bağırsak florası sonucunda besinlerden aldığımız kalorileri vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiye net olarak dönüşemez.Bağırsaktan salınan hormonlar  ve mikrobiyotadan kana karışan sinyaller aracılığı ile vücudumuzda metabolik denge sağlanır.Vücudun enerji trafiği ve beyine giden açlık tokluk sinyalleri bozuk florada değiştiğinden dolayı fazla kalori birikimi ve kilo artışı oluşur.Sağlıksız bir florada besinlerden alınan 1 kalori vücudumuzda ki 1 kalori enerjiye eşit değildir.

Alışkanlıklarımız:  Sağlıksız besinler yemek ve aşırı beslenme günümüzde edindiğimiz yanlış alışkanlıkların başında gelmektedir. Vakit kaybını önlemek için ayak üstü hızlı yenen gıdaları tercih etmek, hazır gıdalara her yerde ve her an ulaşabilmek bu durumu iyice kötüleştirmektedir. Günlük alışkanlıkların yanı sıra duygularımız da beslenme alışkanlıklarımızı etkileyebilmektedir.

Yaşam tarzlarımız: Modern hayatta karşımıza çıkan kolaylıklar; asansörler, arabalar, uzaktan kumandalı cihazlar.. basit işleri yaparken bile minimum enerji yakmamıza neden olmakta ve bizi giderek hareketsizleştirmektedir. Özellikle şehirlerde benimsenen bu yaşam tarzı obezitenin neden şehirlerde köylere oranla daha fazla gözlendiğinin nedenlerinden biridir.

Genlerimiz: Pek çok hastalıkta olduğu gibi obezite de kalıtsal faktörlerden etkilenmektedir. Eğer anne babanızdan biri obezse, ailesinde obez olmayan birine göre daha fazla risk altındasınız demektir.

Arkadaşlarımız ve ailemiz: Eğer sürekli birlikte olduğumuz arkadaşlarınız ve aile bireyleriniz yanlış beslenme alışkanlıklarına sahipse; sürekli kalorisi yüksek abur cubur tüketiyor, yanlış zamanlarda (gece geç saatler gibi) yemek yiyor, öğünleri atlıyorsa muhtemelen siz de bu durumdan etkilenirsiniz.

Aşırı kilo alımını etkileyen diğer faktörler ise şöyle sıralanabilir:

Güven eksikliği: Aşırı kilolu ya da obez olmak kendinize güveninizi azaltabilmektedir. Böyle  hissettiğinizde kendinizi rahatlatmak için yemeğe daha çok düşebilirsiniz. Bu da kısır döngüye neden olabilir. Ayrıca tekrar tekrar yapılan yanlış diyetler kalıcı bir yarar sağlamadıkları için bu durumu daha da kötüleştirebilmektedir.

Duygusal endişeler: Stres, anksiyete (kaygı bozukluğu) ya da depresyon, kronik ağrı  gibi bazı hastalıklar aşırı kiloya neden olabilmektedir. Bazı kişiler kendilerini sakinleştirmek, hoş olmayan durumlardan kaçmak, olumsuz duyguları azaltmak için  yemek yer.

Duygusal travmalar: Özellikle çocukluk çağında yaşanan, fiziksel, duygusal istismar, ebeveynlerini ya da sevdikleri birini kaybetmek, evlilik ya da aile problemleri yanlış beslenme alışkanlıkları edinmeye ve sonucunda obeziteye neden olabilmektedir.

Alkol kullanımı:  Alkollü içecekler yüksek kalori içerir. Eğer aşırı alkol tüketiyorsanız obeziteye yakalanma riskiniz ciddi oranda artabilir.

İlaç kullanımı ve sağlık sorunları: Bazı ilaçlar ve bazı hastalıklar aşırı kilo artışına neden olabilmektedir. Örneğin Cushing sendromu, hipotiroidi (tiroid bezlerinin az çalışması)  gibi sağlık sorunları metabolizma hızını düşürdüğü için kilo alımına neden olabilmektedir. Yine bazı antidepresan ilaçlar ve kortizonlar da kilo alımını tetikleyebilmektedir.

Gizem SEVİN

Diyetisyen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here