Ümit Ünker

0
417
Ümit Ünker

“Bildiğiniz gibi günümüzde teknolojisiz ayakta kalmak ve hayatta kalmak mümkün değil.”

Cadde Life : Ümit ÜNKER kimdir? Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ümit Ünker :Yeni Yüzyıl Üniversitesi “İletişim Yönetimi Yüksek Lisansı” programında akademik öğrenimimi tamamladıktan sonra profesyonel kariyerimi Telekomünikasyon sektörünün devi olan özel bir firmada “Türkiye Saha Satış Genel Yönetmeni” olarak devam ettirdim. Ayrıca Türkiye’nin en büyük GSM operatöründe “Zincir Mağazalar Türkiye Saha Satış Müdürü” ve Kurumsal Saha Satış Yönetimi alanlarında da yönetici olarak iş yaşantısında deneyimler kazandım. “İleri Satış Teknikleri, 4 Adımda Satış, Başarılı Satışın Sırları, Dönme Dolap ve yeni kitabım olan Değer Odaklı Satış” kitaplarının yazarıyım. Harvard Business Review dergisinin de satış alanında yazarıyım. Geçtiğimiz yıllarda “Yılın En İyi Eğitmeni” ödülüne layık görüldüm ve kendi kurduğum firmam olan TEDi Eğitim ile bir çok güçlü kuruma eğitimler veriyorum.

CL: Birbirinden farklı girişimleriniz olduğunu biliyoruz. Şimdi ise kurucusu olduğunuz TEDi Eğitim firmasında devam ediyorsunuz. Biraz firmanızdan bahsedebilir misiniz?

ÜÜ: TEDi Eğitim; farklı sektörlerde faaliyet gösteren 200’den fazla markaya, Hibrit eğitim metodolojisi, zengin konu portföyü ve birbirinden deneyimli eğitmen kadrosu ile kurumsal eğitimler gerçekleştiren, sınıf içi eğitimlerin yanı sıra AR (Augmented Reality -Artırılmış Gerçeklik) ve VR (Virtual Reality- Sanal Gerçeklik) ile tasarladığı eğitim çözümleri ile teknolojiyi en üst seviyede kullanan, alanında ödüllü bir kurumdur.

İçeriği uluslararası alanda kabul görmüş eğitimleri ile müşterilerine eğitim ve danışmanlık alanında liderlerinin, yöneticilerinin ve çalışanlarının şirket strateji ve temel performans göstergeleri (KPI) doğrultusunda geliştirilmesi ve organizasyona değer katmasını sağlar.

Eğitim teknolojileri alanında TOL (TEDİ Online Learning) ile teknoloji odaklı benzersiz öğrenme ve gelişim sunar. Müşterilerine eğitim öncesi ve sonrası uygulanan sınavlar ve eğitimden sonra online’da da katılımcıların takibi ve öğreniminin devamını sağlayan yazılımı ile değer yaratmaktan gurur duyar. Microsoft, Ziraat Bankası, Atlas Global, Yataş, Setur, Michelin, Avivasa, Turkcell, Koçtaş gibi güçlü kurumsal markalar referanslarına kattığı markalardan sadece bir kısmıdır.

CL: Neden TEDi Eğitim? Günümüzde birçok eğitim firması ve eğitimci var, sizi farklı kılan ve böyle güçlü markaların sizi seçmesini sağlayan noktalar nelerdir?

ÜÜ: Bizim varoluş amacımız aslında bu farklılığımızı ve tercih edilme sebeplerimizi ortaya koyan değerleri içeriyor. Kurumların eğitim ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde katılımcıların bireysel gelişimleri ve beraberinde kuruma kattıkları değeri arttırmak en önem verdiğimiz amaçlarımızdan. Bunun yanında diğer kurumlardan farklı olarak geleneksel sınıf içi eğitimlerin dışına çıkarak, teknoloji ile yoğrulan eğitimler ile farklılığı yakalıyor ve tam öğrenmeyi sağlıyoruz. Biz sadece eğitim gerçekleştirmeye odaklanmıyoruz, değer sunduğumuz kurumların eğitim ihtiyaçlarını tespit etmek ile başlayan ve eğitim sonrası takibine kadar devam eden bu süreçte, uçtan uca güçlü çözümler sunuyor ve bu sayede müşterilerimizin yüksek memnuniyetini sağlamayı amaçlıyoruz.

CL: Biz Türkiye olarak VR teknolojisini hayatımıza katmaya çalışırken siz AR denilen bir kavram ile karşımızdasınız. Eğitimlerinizde bu teknolojiyi kullanıyorsunuz. Nedir AR ve dünyada başka hangi alanlarda kullanılıyor?

ÜÜ: AR yani Artırılmış Gerçeklik; akıllı cihazlar aracılığı ile bizlere gerçek dünyada sanal ortamı sunan canlı, dinamik ve gerçek zamanlı olarak hissedip yaşamamızı sağlayan gelecekte hayatımızda önemli bir yer alacağı bilinen heyecan verici bir kavramdır. Biz bahsettiğim gibi sadece sınıf içi eğitimlerinin yeterli olduğunu düşünen bir firma değiliz ve uçtan uca çözümler sunuyoruz. Bildiğiniz gibi günümüzde teknolojisiz ayakta kalmak ve hayatta kalmak mümkün değil ve yeni nesil teknolojiden ve yenilikten hoşlanıyor. Bu yüzden biz de eğitimlerimize AR(Artırılmış Gerçeklik) teknolojisini dahil ettik. Bunun en büyük göstergesi Değer Odaklı Satış kitabım. AR(Artırılmış gerçeklik) dünyada askeri alan başta olmak üzere eğitim, endüstri, otomotiv gibi sektörlerde yoğun olarak kullanılıyor. AR teknolojisine yapılan yatırımın 2020 yılında 60 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor ve her türlü yapıyı etkileyen ana akım olacağı öngörülüyor.

CL: AR teknolojisinden bahsetmişken yeni kitabınıza gelelim, öncelikle öğrenmek istediğim Değer odaklı satış kitabı fikri nereden doğru?

ÜÜ: Değer Odaklı Satış kitabı fikri kendimiz için özel olarak geliştirdiğimiz yukarıda da bahsettiğim hibrit eğitim metodolojimizdeki teknolojileri geliştirirken oluştu. Biz TEDi Eğitim olarak yenilikleri, teknolojiyi ve denenmemişi denemeyi çok seven bir şirketiz ve ben kitabı yazarken kendimize bu kitaba teknolojiyi nasıl entegre ederiz diye sorduk ve böylece alanında ilk ve tek Artırılmış Gerçeklik teknolojisine sahip bu kitabın temelleri atılmaya başlanmış oldu ve uzunca bir süredir üzerinde çalışılması üzerine bugün ki haline kavuştu.

CL: Değer odaklı satış kitabı ilk ve tek AR uygulaması ile yapılmış satış kitabı olma özelliği taşıyor. Bu anlamda okumayı baştan aşağı yeniden tasarlıyorsunuz aslında değil mi?

ÜÜ: Değer Odaklı Satış alışılagelmiş kitap okuma alışkanlığına AR teknolojisi ile yepyeni bir soluk getiren, kendine ait yazılımı, mobil uygulaması ve AR prodüksiyonu ile uçtan uca tasarlanan iş dünyasının ilk Ve Tek Artırılmış Gerçeklik kitabı. Bu kitabı bildiğimiz ve bize öğretilen şekilde açıp sayfalarını çevirerek okuyabildiğimiz gibi akıllı cihazlarımızla da okuyabiliyoruz. Telefonunuz hangi marka olursa olsun kitabın ücretsiz uygulamasını mobil marketinizden indirten sonra kitaptaki görsellerin üzerine tutmanız yeterli. Sonrasında ise kitabın yazarı olarak beni kitabın üzerinde yürüyerek konuyu size aktarmamı izleyebiliyorsunuz. Bu anlamda okumayı yeniden tasarladık çünkü bu kitabı dilerseniz klasik bir şekilde, dilerseniz de teknolojiyi kullanarak, arkanıza yaslanıp kitabınıza telefonunuzu tutup izleyerek okuyabilirsiniz.

CL: Son olarak fikrinizi almak istiyorum; AR teknolojisi gelecekte bize ne vaat ediyor, bu teknoloji ile bizi gelecekte neler bekliyor?

ÜÜ: Yukarıdaki yanıtlarımda bahsettiğim gibi bu teknolojinin gelecek yıllarda yatırımının artacağı bekleniyor ve tüm sektörlere giderek hakim olacak bir kavram olacağı öngörülüyor. AR insanlara fiziksel ve dijital verileri eşzamanlı işleme imkanı sağlıyor ve bu iki dünyayı zihinsel bir çaba göstermeden kavrayabilmemize fırsat tanıyor. Gerçek dünya üç boyutlu olsa da veriler iki boyutlu ekranlarda ve kağıtlarda.

Artırılmış gerçeklik ise bize bu veri dünyasını gerçek nesnelerin üzerine yansıtarak bu sorunu çözmeyi vaat ediyor ve şu an emekleme aşamasında olan bu kavramın gelecekte adını daha sık duyacağımız bir kavram halini alacağı gözüküyor. Biliyorsunuz ki gelecek hızı sever ve AR teknolojisi bilgiyi hızlı işleme, karar verme süresini kısaltma, en az hata ile çalışma gibi becerilerimizi artırıyor. Gelecek geldi, bize düşen ise bu teknolojiyi sıkı takip etmek ve gerisinde kalmamak için aktif kullanmaya çaba göstermek.

ÜMİT ÜNKER
TEDi Eğitim Danışmanlık Kurucu- Genel Müdür
Satış Koçu ve Eğitmen

Röportaj: Ceres Yayınları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here